POLSKI PROJEKT NA EX ORIENTE

Projekt dokumentalny "Mój ojciec Iceman" Łukasza Kowalskiego został zaproszony na tegoroczną edycję warsztatów Ex Oriente Film.

x Oriente Film to warsztaty, których celem jest pomoc w produkcji oraz finansowanie filmów dokumentalnych z Europy Środkowej oraz Wschodniej. W wydarzeniu weźmie udział 12 projektów wybranych przez komisję selekcyjną, które będą reprezentować dwuosobowe teamy złożone z reżyserów i producentów. Ci pierwsi będą pracować na rozwojem tematu dzieła oraz narracyjnego i wizualnego stylu filmu, ci drudzy natomiast dowiedzą się więcej o metodach poszukiwania sponsorów i zasadach funkcjonowania rynku filmowego na świecie.

Bohaterką dokumentu Łukasza Kowalskiego jest Ewa, córka  Janusza Walusa, człowieka, który został skazany za morderstwo lidera południowoafrykańskiej partii komunistycznej w 1993 roku. Kobieta mimo odmiennych od ojca poglądów i mimo krzywd, które wyrządził jej i jej bliskim postanawia nawiązać z ojcem kontakt. Rozpoczyna się długa korespondencja między nimi, córka postanawia o niego zawalczyć. Kończy studia prawnicze i zostaje jego główną obrończynią, dąży do jego warunkowego zwolnienia z więzienia. W tym samym czasie Janusz Walus staje się idolem polskiej skrajnej prawicy, która również domaga się jego uwolnienia i deportacji do Polski. Pomimo lewicowych poglądów, Ewa jest zmuszona do przyjęcia pomocy od grup nacjonalistycznych, ponieważ walka w sądach jest bardzo kosztowna. Jednak ta pomoc może nie być bezinteresowna. 21 listopada 2022 następuje przełom: Sąd Konstytucyjny w RPA decyduje o warunkowym zwolnieniu Janusza. Kobieta postanawia przyjechać i odwiedzić swojego ojca, który przebywa w areszcie domowym w RPA, zwłaszcza że jego życie jest zagrożone przez czarnoskórych szukających zemsty, oburzonych decyzją sądu. Czy to będzie ostatnie spotkanie Ewy z ojcem? I jakie będą konsekwencje dla córki i ojca, którzy po wielu latach szukają pojednania?

Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.