ROZMOWA Z WOJCIECHEM STARONIEM W MAGAZYNIE „FILMPRO”

W drugim numerze kwartalnika „FilmPro” (czerwiec - sierpień), istniejącego od niedawna na polskim rynku, ukazał się wywiad z Wojciechem Staroniem, operatorem filmowym oraz dokumentalistą, twórcą m.in. wielokrotnie wyróżnianego na festiwalach dokumentu „Syberyjska lekcja”.

Rozmowę z Wojciechem Staroniem przeprowadziła Barbara Welbel w momencie, kiedy autor „Syberyjskiej lekcji” powrócił do Polski po 2-letnim pobycie w Argentynie. Staroń opowiada o swojej pracy nad najnowszym dokumentem realizowanym w Ameryce Południowej – o trudnościach związanych z tworzeniem filmu w warunkach, jakie oferuje argentyński klimat, o metodach przystosowania się do nowego otoczenia, oraz o swojej rodzinie, która nie tylko towarzyszyła dokumentaliście przy pracy, ale przede wszystkim stanowiła kanwę do powstania filmu. 7-letni syn reżysera pełni rolę szczególną. To właśnie z jego perspektywy Staroń tworzy filmową narrację o argentyńskiej prowincji.

Wojciech Staroń

Urodził się w 1973 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Pracował jako operator przy realizacji wielu filmów fabularnych, m.in. „Plac Zbawiciela”, „Jeszcze nie wieczór”, „Hel”. Jest również autorem zdjęć i reżyserem filmów dokumentalnych. „Syberyjska lekcja”(1998), dokument, którego bohaterką jest żona reżysera – nauczycielka języka polskiego pracująca w odległej miejscowości niedaleko Bajkału, zdobył wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach.

FilmPro

Magazyn FilmPRO skierowany jest do profesjonalistów z branży audiowizualnej, do osób interesujących się procesem realizacji filmowej i tv, rolą i znaczeniem sztuki filmowej w kulturze, a także do osób związanych z rozwijającymi się mediami IPTV, VOD oraz Mobile TV. FilmPro ukazuje się co trzy miesiące i jest dostępny w sprzedaży (kioski, salony prasowe Empik) oraz w prenumeracie.

FilmPro oferuje czytelnikom różnego rodzaju artykuły związane z branżą filmową, dotyczące zarówno preprodukcji (planowanie budżetu, rozwój scenariusza, przygotowania do zdjęć), produkcji (relacje z planów zdjęciowych filmów kinowych i telewizyjnych, rozmowy z twórcami, informacje dotyczące sprzętu),jak i postprodukcji (technologie postprodukcyjne, rozmowy z montażystami i specjalistami od obróbki materiału dźwiękowego i materiału zdjęciowego).


Więcej na www.filmpro.com.pl