DŁUGI MARSZ 70 LAT PÓŹNIEJ

Film „Długi marsz 70 lat później" to dziennik podróży uczestników wyprawy Long Walk Plus Expedition, podążających szlakiem najsłynniejszej ucieczki z Syberii, opisanej w książce "Długi Marsz" Sławomira Rawicza.
To subiektywny opis świata, z którym uciekinierzy zmierzyli się w 1941 roku, odkrywany na nowo po 70 latach. Bohaterowie filmu Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż (operator kamery) przemierzają prawie 8 tys. kilometrów z północnej Syberii aż do Kalkuty w Indiach. Ich przewodnikiem jest powieść Sławomira Rawicza uzupełniona relacją Witolda Glińskiego - uciekiniera z łagru w Jakucji, którego bohaterowie filmu odnaleźli w małym miasteczku w Kornwalii.   Dla Tomasza, Bartka i Filipa GUŁAG to już na szczęście  odległa  historia. Postanawiają jednak przedrzeć się przez odludne obszary Azji, aby współczesny świat nie zapomniał o ofiarach sowieckich łagrów i heroizmie tych, dla których najwyższą wartością była wolność.

GATUNEK:
dokumentalny
CZAS TRWANIA:
65'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Marcin Mamoń
SCENARIUSZ:
Marcin Mamoń
OPERATOR:
Filip Drożdż, Tomasz Głowacki
MONTAŻ:
Maciej Karczewski
PRODUCENT:
C-Media, Tomasz Grzywaczewski

Marcin Mamoń »

Dokumentalista, reżyser kilkunastu filmów dokumentalnych z najbardziej zapalnych regionów świata. Na swoim koncie ma m.in. dokumenty: „The Smell of Paradise” (premiera na MFF Toronto), ”Chechnya. The Dirty War” (telewizyjne wydarzenie tygodnia „The Sunday Times”), „Ósma brama” (dok. z Afganistanu) oraz „Mężczyzna po 40. woli być przemytnikiem” (dok. z Kongo). Jako reporter współpracował z Wiadomościami, Panoramą i Teleexpresem, był wydawcą newsów w Faktach, a w latach 2006-2007 - kierownikiem redakcji publicystki TVP 2. Twórca seriali dokumentalnych „Korespondent” (27 odcinków, zrealizowanych w Kongo, Palestynie, Somalii, Czeczenii, Afganistanie etc.), „Dyktatorzy” (4 odcinki o prezydentach byłego ZSRR) oraz „Dżihad” (4 odcinki). Jego filmy były nagradzane i nominowane na licznych festiwalach, w tym na festiwalu telewizyjnym Monte Carlo 2007, Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. Wyróżniony nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za rok 2002.