SOMETHING BETTER TO COME
11-letnia Jula mieszka na Swałce, największym wysypisku śmieci w Europie, 20 km od centrum Moskwy. Teren otoczony murem i kontrolowany przez ochronę ma być wolny od wszelkich intruzów. Mieszka tam jednak grupa ludzi tworzących małą, pozbawioną praw społeczność. Ci ludzie tworzą najbliższą rodzinę Juli. Tu toczy się jej życie i tu Jula marzy o przyszłości z dala od wysypiska.
- GATUNEK:
- dokumentalny
- KRAJ PRODUKCJI:
- Poland, Denmark
- CZAS TRWANIA:
- 100'
- ROK PRODUKCJI:
- 2014
- REŻYSERIA:
- Hanna Polak
- SCENARIUSZ:
- Hanna Polak
- OPERATOR:
- Hanna Polak, Mariusz Margas, Hans Jurgen Burkard, Ivan Phynogyev, Yula Galochkina, Sasha Borisov, Maxim Drozdov, Dima Rakov
- MONTAŻ:
- Marcin "Kot" Bastkowski
- PRODUCENT:
- Hanna Polak Films, Danish Documentary Production
Hanna Polak »
W latach 1989-1992 studiowała na Wydziale Aktorskim i Wiedzy o Teatrze w PWST we Wrocławiu i Warszawie. W roku 2002 podjęła studia na Wydziale Operatorskim moskiewskiego W.G.I.K. pod okiem Wadima Jusowa - wybitnego operatora mistrzów rosyjskiego kina, m.in. Andrieja Tarkowskiego. Za film Dworcowa Ballada otrzymała w 2003 roku nagrodę dla Najlepszego Producenta Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie. Za film Dzieci z Leningradzkiego, otrzymała nominację do Oscara. Film otrzymał dwie nominacje do Nagrody Emmy, nagrodę Miedzynarodowego Stowarzyszenia Dokumentalistów (IDA Award) i wiele innych nagród. W 2005 otrzymała nagrodę na Kijowskim Festiwalu Filmowym za „Artystyczne mistrzostwo zdjęć” za film Kamienna Cisza. W 2006 otrzymała trzecią nagrodę w konkursie UNICEF International Photography Competition: Photo of the Year. Hanna Polak jest laureatką prestiżowych nagród „Kryształowe Zwierciadło” magazynu „Zwierciadło” i nagrody „Złote serce”, przyznawanej za “służbę najwyższym ideałom ludzkości” przez rosyjską telewizję NTV. Jest również autorką filmów Albertowi Mayslesowi z Uznaniem, Twarze bezdomności, Bitwa Warszawska 1920 w 3D i krótkometrażowego filmu Miłość i śmieci, zrealizowanego na zamówienie międzynarodowego, cross-medialnego, projektu Why Poverty? (Dlaczego ubóstwo?), realizowanego z udziałem ponad 60-ciu nadawców telewizyjnych z całego świata.
- 55th Krakow Film Festival, Poland, 2015 (pokaz)
- IDFA 2014, The Netherlands, 2014 (Special Jury Award)
- Art Doc Fest 2014, Russia, 2014 (Grand Prix)
- 26th Trieste Film Festival, Italy, 2015 (The Alpe Adria Cinema Award)
- 11th Zagreb Dox, Croatia, 2015 (Special Mention)
- 13th International Film Festival and Forum on Human Rights, Switzerland, 2015 (Youth Jury Award)
- Tempo Documentary Festival, Sweden, 2015 (konkurs)
- True/False FF, USA, 2015 (konkurs)
- Documenta Madrid, Spain, 2015 (2nd prize of the jury)
- 31st International Documentary Film Festival Munich DOK.fest, Germany, 2015 (VIKTOR Main Competition DOK.international)
- 9th Tarkovsky Film Festival, Russia, 2015 (Small Mirror, Special Award Club 418)
- 29th Pärnu International Documentary and Anthropology Film Festival, Estonia, 2015 (Estonian People's Award)
- International Film Festival Nancy - Lorraine, France, 2015 (konkurs)
- 12th Jameson CineFest Miskolc IFF, Hungary, 2015 (konkurs)
- Hot Springs Documentary Film Festival, USA, 2015 (International Special Jury Recognition Award)