DELEGACJA POLISH DOCS PRO NA JI.HLAVA INDUSTRY 2024

Jihava Industry to międzynarodowe wydarzenie przeznaczone dla branży kina dokumentalnego odbywające się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w czeskiej Jihlavie. Polska delegacja Polish Docs PRO weźmie udział w tym wydarzeniu, które odbędzie się na przełomie października i listopada.

Program Ji.hlava Industry obejmuje szereg wydarzeń zorganizowanych z myślą o międzynarodowej branży dokumentalnej, m.in. New Visions Forum & Market, Festival Indentity,  Emerging Producers, Matchmaking Accelerator i Visegrad Accelerator. Jedną z delegacji, która odwiedzi Jihlavę pod koniec października, będzie polska delegacja producentów i filmowców Polish Docs PRO, zorganizowana przez Krakowską Fundację Filmową przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W delegacji udział wezmą:

Natalia Koryncka‑Gruz  / EUREKA STUDIO
projekt: Crack in the Wall, reż. Natalia Koryncka‑Gruz 

Maciej Kubicki, Piotr Śmiechowski / TELEMARK 
projekty: December, reż. Grzegorz Paprzycki / Dekonstrukt, reż. Mateusz Góra, Kamil Wilk /  A World Is Not (a) Mine, reż. Natalia Koniarz / Tren, reż. Michał Bielawski

Dorota Schleiss  / ASF STUDIO
Projekty: Basement Love, reż. Martyna Majewska /   Coincidence? I Don’t Think So!, reż. Karina Kleszczewska  / Fit for Space Season, reż. Tomasz Bardorsh

Monika Braid  / BRAIDMADE FILMS
Projekt: Step by Step reż. Eliza Kubarska, Michał Woroch

Marta Dużbabel / ATM
Projekty:  Polański reż. Marcin Borchardt / There’s Nothing to Fear, reż. Kasia Cieślar / The Death of Our Mother, reż. Marcin Koszałka / Unheard. The Story of Sarsa, reż. Luiza Budejko

Justyna Kluczewska / RABAN
Projekty:  The Chef Suffragette, reż. Magdalena Szymków / Becoming Christine Granville, reż.  Sylwia Rosak

Więcej szczegółów o polskiej delegacji można przeczytac w katalogu.

Dodatkowo projekt  „Sugarland” w reżyserii  Julii Groszek, prod. Alicja Gancarz / Autograf zostanie zaprezentowany podczas pichingu Ji.hlava New Visions Forum: Europe. Forum podąża za nowymi trendami we współczesnej europejskiej produkcji filmowej, stąd też otwarcie na różnego rodzaje formaty audiowizualne non-fiction. Celem jest stworzenie aktywnego centrum łączącego producentów i innych profesjonalistów w celu wspierania finansowania i rozwoju projektów, a także ich późniejszej promocji i dystrybucji.

W programie Emerging Producers, dla najciekawszych europejskich producentów młodego pokolenia Polskę reprezentować będzie Zofia Kujawska - doświadczona producentka filmowa, która od lat zajmuje się realizacją i koordynacją produkcji filmowych oraz telewizyjnych. Specjalizuje się w produkcjach niezależnych, dokumentalnych oraz fabularnych. Jej umiejętności obejmują zarządzanie zespołami, budżetowanie oraz organizację planów zdjęciowych. Zofia Kujawska współpracowała z wieloma uznanymi reżyserami m.in. z Agnieszką Zwiefką („Drzewa milczą”, „Vika!”), Jakubem Piątkiem („Pianoforte”), Martą Minorowicz (fabularna „Iluzja”) czy Edytą Wróblewską („Gdy powieje harmattan”) zdobywając uznanie za swoje profesjonalne podejście do każdego projektu.

 

Ponadto w ramach odbywającego się równolegle festiwalu obejrzeć będzie można aż 11 polskich produkcji i koprodukcji dokumentalnych. Więcej o filmach w programie festiwalu tutaj.

Ji.hlava Industry potrwa od 28 października do 1 listopada.

Polish Docs PRO to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, której celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku. Polish Docs PRO skupia się przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Celem Polish Docs PRO jest ugruntowanie polskiej marki dokumentalnej w światowym środowisku filmowym oraz rozwój współpracy międzynarodowej. W 2021 roku projekt był nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową, a realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego.